01

Lazer Epilasyonİstenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir.

Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaştığında kıl kökündeki renk hücreleri (pigment)lazer enerjisini emer.Bu enerji çevre deri ve dokularda hasara yol açmadan kıl kökünü yakar ve hasara uğrayan kıl tekrar çıkmaz. CYNOSURE Apogee 5500 Elite lazer epilasyon sistemi ile gelişmiş ayar mekanizmaları sayesinde cilt özelliğine göre en etkili ve güvenli doz seçilebilir, havalı soğutma sistemi ile acısız, hızlı ve konforlu epilasyon sağlanır.

 

Lazer  Epilasyon'da Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Lazer epilasyon  yaptıranların  sağlık bakanlığından onaylı ve doktor kontrolu  altında uygulama yapılan  bir yer  olmasına dikkat etmeleri   sağlıkları açısından önemli. Kıl tedavisi nde kullanılan aletin gerçekten lazer olup olmadığına  emin olunmalıdır.IPL  (intense pulse light) denen ve gerçekte lazer olmayan  photo epilasyon  aletleri  bugün sağlık kuruluşu olmayan yerlerde lazer diye tantılıyor.Bu aletler  kıl kökünde  bir süreliğine geçici olarak etki gösteren aletler olup  uzun süreli ağda  niteliğinde  etkiye  sahiptir .Bir süre sonra baskılanan kıl kökü tekrar aktifleşerek  eski haline  dönmektedir.

Lazer Epilasyon Seansından Önce Neler Yapılmalı?

 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara son 20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız) yapılmamış olmalıdır.
 • Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet ile, yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir.
 • Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır.
 • Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinotik asit, glikolik asit gibi)15 gün önce bırakılmış olmalıdır.
 • Lazer uygulaması yapılırken cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Lazer Epilasyon Seansından Sonra Neler Yapılmalı?

 • Lazer uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryum’a girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa (özellikle yüz gölgesi için) yüksek koruma (SPF 30) faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 • Lazer Epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede; 1 saat ila birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir.
 • Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ila 10 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.
 • Seans aralıkları genellikle yüz bölgesi için 4 hafta, vücut bölgeleri için 8 haftadır.
 • Ortalama Lazer Epilasyon sayısı vücut bölgeleri için 4-6 seans, yüz bölgeleri için 6-12 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.
 • Kıl yoğunluğu her seansta %15-20 arası kalıcı olarak azalmaktadır, farkı ancak 3. seanstan itibaren belirgin olarak görebilirsiniz.

Tedavi Sırasında Acı Hissedilir mi?

Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 - 2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazımızdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

Lazer Epilasyon Tedavisi Sonrasında İz Kalır mı?

Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ayrıca Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.